Masz pracę siedzącą? Zacznij ćwiczyć już dziś!

Siedzący tryb życia to codzienność dla wielu osób z krajów rozwijających się i wysokorozwiniętych. Siedzenie stało się podstawową pozycją wykonywania pracy, przemieszania się i spędzania czasu wolnego. Taki tryb życia jest całkowicie nienaturalny dla człowieka – powie Ci to każdy fizjoterapeuta, rehabilitant i trener personalny. Ludzki organizm przystosowany jest do bycia w ruchu, więc jego brak skutkuje pojawianiem się wielu dolegliwości, a nawet poważnych chorób.

Skutki długotrwałego braku ruchu

Długo by wymieniać, jakie zmiany zachodzą w organizmie przy niedostatecznej aktywności fizycznej. Te najbardziej oczywiste i nasuwające się na myśl jako pierwsze, to problemy związane z układem ruchu. Wielogodzinne siedzenie bardzo obciąża cały kręgosłup, doprowadzając do powstawania wad postawy, zwyrodnień i długo utrzymujących się dolegliwości bólowych pleców. Pozycja ta mocno obciąża stawy (szczególnie łokcie, nadgarstki, kolana i biodra) i osłabia więzadła i kości. Osoby wykonujące pracę siedzącą są szczególnie narażone na występowanie przewlekłych stanów zwyrodnieniowych, zapalnych i bólowych w obrębie stawów. Jeśli brak aktywności fizycznej trwa długo, zmiany powstałe w układzie ruchu mogą być nieodwracalne.

Bezruch pociąga za sobą także chroniczne napięcie mięśni, co przyczynia się do ich gorszego ukrwienia. Taki stan skutkuje m.in. bólami karku, barków, skurczami nóg i obrzękami. Pracownicy biurowi często skarżą się też na bóle głowy, wynikające zarówno z napięcia mięśni, jak i z niedotlenienia organizmu. Przy wielogodzinnym siedzeniu cierpi także układ żylny – pogarsza się krążenie krwi, a nacisk na żyły sprzyja jej zastojom. U osób wykonujących pracę siedzącą częściej pojawiają się popękane naczynka na nogach, żylaki, a nawet hemoroidy. Brak aktywności fizycznej sprzyja również powstawaniu nadwagi i otyłości, a te stanowią prostą drogę do całego szeregu chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca typu II czy choroby sercowo-naczyniowe.

Ruch to zdrowie!

Jak mówi stare powiedzenie, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli masz pracę siedzącą, koniecznie zadbaj o odpowiednią ilość ruchu, a uchronisz się przed wieloma schorzeniami. Co możesz zrobić? Konieczne są krótkie przerwy w pracy, podczas których będziesz wykonywał proste ćwiczenia, np. rozciąganie, skłony i głębokie oddechy. Siedząc przy biurku, ruszaj stopami, napinaj i rozluźniaj mięśnie, co wspomoże ich ukrwienie. Swój czas wolny spędzaj aktywnie. Zamiast przeznaczać go na długie godziny przed telewizorem, pójdź na spacer, rower lub rolki. Jeśli nie wiesz, jaka aktywność fizyczna jest dla Ciebie najbardziej wskazana, doskonałym rozwiązaniem jest konsultacja z trenerem personalnym.

Dzięki regularnej aktywności fizycznej wzmocnisz swój organizm, ustrzeżesz się przed wieloma dolegliwościami i już w krótkim czasie poczujesz, jak wzrasta komfort Twojego życia – poprawia się samopoczucie, kondycja i jakość snu. Poza ruchem, nie zapomnij też o zdrowej, racjonalnej diecie, a siedząca praca Ci nie zaszkodzi.